با استفاده از زبان بدن می‌توانید در مخاطب‌هایتان حس اعتماد ایجاد کنید و بحثی صادقانه‌تر با آن‌ها داشته باشید.

 استفاده نکردن از تلفن همراه

برقراری تماس چشمی با فردی که در حال صحبت است به ایجاد اعتماد کمک می‌کند زیرا در این صورت طرف مقابل علاقه‌ی شما را به صحبت خود حس می‌کند اما انجام این کار زمانی که در حال نگاه کردن به تلفن همراه خود و محیط اطراف هستید دشوار می‌شود. نویسنده‌ی کتاب عامل اعتماد دکتر پائول زاک  در مورد نگاه نکردن در هنگام صحبت می‌گوید:” این کار این پیام را می‌رساند که تو مهم هستی و من نمی‌خواهم ایمیل‌هایم را چک کنم. ساختن روابط انسانی محکم‌تر اعتماد و شناختن بیشتر افراد را آسان‌تر می‌کند.”

دست به سینه نشینید و پاهایتان را روی نگذارید

ممکن است فقط به خاطر اینکه سردتان است دست به سینه نشسته باشید یا پاهایتان را روی هم گذاشته باشید اما این طرز از نشستن شما را بسته نشان می‌دهد. دکتر لیزا گولدنوف اسنایدر استاد و رئیس بخش آموزش و پرورش در دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی می‌گوید: “آن‌ها به طور ناخودآگاه چیزی منفی را انتقال می‌دهند؛ زیرا بدن خود را به‌گونه‌ای قرار داده‌اند که یک مکانیسم دفاعی است و این کار هر مبنای ایجاد اعتماد را مسدود می‌کند. “

مطمئن باشید که بدنتان باز باشد زیرا این‌گونه به نظر خواهد رسید که آماده‌‌ی شنیدن افکار طرف مقابل هستیداین عادت‌ها به شما کمک می‌کنند تا اعتماد دیگران را جلب کنید.

پشت میز ننشینید

پشت میز نشستن باعث می‌شود تا مانع و سدی بین شما و مخاطبتان ایجاد شده و این کار سبب می‌شود تا طرف مقابل نیز دیواری به دور خود بکشد. کارلا چامیللین کینلیسک، استاد زبان شناسی کاربردی / ارتباطات هنر و علوم در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا می‌گوید نشستن با دانش‌آموزانش سر یک میز به آن‌ها کمک می‌کند تا بیشتر صحبت کنند. او همچنین می‌گوید: ” اگر آن‌ها چیزی را متوجه نمی‌شوند دوست دارم به من بگویند و اگر هم با من موافق نیستند دوست دارم که اعلام کنند. سعی کنید مانع و سدی بینتان نباشد.”

به درستی و مناسب آن‌ها را لمس کنید

لمس یک دوست به آرامی و روی دست  می‌تواند حمایتتان را از آن فرد نشان دهد. دکتر گولدنوف اسنایدر می‌گوید: “اگر شما بگویید” من متأسفم “اما هیچ زبان بدن همراه آن نداشته باشید، معنای بسیار کمی را خواهد رساند. لمس روی آرنج یا شانه ارتباط همدلی بیشتری نسبت به گفتن” خیلی متأسفم ” را می‌رساند.” اما هیچ‌وقت این کار را در محل کار انجام‌ ندهید زیرا که هر لمس بسیار معمولی می‌تواند منظور غلطی را برساند.

لبخند بزنید و سرتان را تکان دهید

لبخند و تکان دادن سر در هنگام صبحت شخصی نشان می‌دهد که شما در حال گوش دادن هستید و  این امر علاقه‌تان به موضوع را بیان می‌کند. دکتر چمبرلین کینلیسک می‌گوید: “هنگامی که ما بازخورد غیر کلامی خوب را ارائه می‌دهیم، شاخص خوبی برای گوش دادن است.” او همچنین هشدار می‌دهد که بیش از حد این کار را انجام ندهید زیرا که غیر واقعی به نظر خواهد رسید.

کف دست خود را باز نگه دارید

حتی اگر از این حرکات برای تأکید استفاده کنید، اشاره با انگشت مانند اتهام زدن به نظر می‌رسد و مشت کردن دست باعث می‌شود عصبانی به نظر برسید. اگر انگشتانتان باز باشد، مردم صادقانه‌تر با شما صحبت خواهند کرد. دکتر گولدنوف اسنایدر می‌گوید: “اگر از دست خود برای تأکید استفاده می‌کنید و کف دست شما به همراه پنج انگشت باز است، صادق بودن شما را نشان می‌دهد.”

به اندازه‌ی سطح نفر مقابلتان پایین بیایید

بالاتر بودن از مخاطبتان حس برتری شما نسبت به آن را تلقین می‌کند. این کار زمانی که می‌خواهید قدرت خود را نشان دهید عالی ست اما اگر می‌خواهید اعتماد بسازید این کار را انجام ندهید. دکتر چمبرلین کینلیسک می‌گوید به روش مشابه، نشستن در وسط یک میز کنفرانس به جای نشستن در انتها باعث شود مردم ایده‌های بهتر را بیان کنند. دکتر زک می‌گوید: ” اگر سطح خود را به اندازه‌ی آن‌ها پایین بیاورید ورودی‌ها و نتایج بهتری خواهید گرفت.”

نوت برداشتن خود را کم کنید

بعضی وقت‌ها نوت برداشتن در هنگام صحبت با یک همکار ضروری است اما اجازه ندهید این کار مانع برقراری تماس چشمی‌شود. اگر شما دائماً در حال نوشتن آنچه شخص دیگری می‌گوید باشید آن شخص احساس بدی خواهد داشت. دکتر چمبرلین کویینلیسک می‌گوید “داشتن یک کلیپ بورد و یادداشت برداری باعث می‌شود فرد دیگری احساس ناراحتی کند و با خود فکر کند” چرا آن‌ها این را می‌نویسند؟ “